انواع ساختمان و زمین که باید بشناسید

  • ملک مانا توسط ملک مانا
انواع ساختمان و زمین که باید بشناسید

انواع ساختمان و زمین که هر مشاور املاکی باید بشناسد

صنعت املاک و مستغلات مانند دیگر مشاغل دارای فنون و مهارت‌های منحصر به فردی است. با چنین مهارت‌هایی مشاوران املاک میتوانند مشتریان بیشتری را جذب کرده و در عین حال حرفه‌ای‌تر بنظر برسند. بسیاری از مردم اطلاعی از شرح وظایف شغلی مشاوران املاک ندارند. این درحالی‌ است که مشاوران املاک با دانش و مهارت‌های مختص این حرفه‌، غالبا در موفقیت معاملات تاثیر بسزایی دارند. ادامه این مطلب را بخوانید تا با انواع ساختمان و زمین که هر مشاور املاکی باید بشناسد، آشنا شوید.

انواع ساختمان و زمین از لحاظ مقاومت

ساختمان‌ها و زمین‌ها به طور کلی کاربری متفاوتی دارند. تقسیم‌بندی زمین‌ها از این جهت اهمیت پیدا میکند که مقاومت آن‌ها در برابر ساخت و ساز متفاوت است. زمین‌ها به‌طور کلی از لحاظ مقاومت ساختی به انواع زیر تقسیم میشوند:

  • شنی
  • خاک‌ریزی شده
  • ماسه‌ای
  • رسی

به لحاظ مقاومت، زمین‌های ماسه‌ای از مقاومت بالاتری برخوردارند. از طرف دیگر، ساختمان‌ها نیز به چند دستهٔ بتنی، فلزی، خشتی گلی، چوبی و ترکیبی تقسیم میشوند. ساختمان‌های بتنی دارای استحکام بالاتری در برابر حوادث هستند. چرا که بدنهٔ ساختمان متشکل از بتن آرمه (سیمان، ماسه، فولاد، شن و میلگرد) است.

ملک دو بر یا دوکله

غالبا به ملک یا زمین‌هایی که از دو طرف به دو گذر حاشیهٔ خیابان ختم شود، اصطلاحا دوبر میگویند. ملک‌ها و زمین‌هایی که دو ضلع آن به خیابان یا کوچه منتهی شود را دو نبش می‌گویند.

اکنون این سوال پیش می‌آید که بین املاک دوبر و یک‌بر ارزش‌گذاری متفاوتی وجود دارد؟ باید گفت عواملی مانند منطقه، مساحت و عرض گذری ملک در ارزش‌گذاری املاک بسیار دخیل هستند. البته به لحاظ رتبه‌بندی، املاک سه نبش در ردهٔ اول و املاک دو بر در ردهٔ دوم ارزش‌گذاری قرار می‌گیرند.

ملک شمالی و جنوبی

نورگیر بودن خانه‌ها برای بسیاری از خریداران یا مستاجران از اهمیت بالایی برخوردار است. از طرفی تشخیص انواع ساختمان از لحاظ شمالی و جنوبی بودن شاید برای عده‌ای آسان نباشد. اگر با ایستادن در وسط کوچه و پیش از ظهر، دست راست شما به سمت خورشید قرار بگیرد، در این صورت خانه‌های رو به روی شما شمالی هستند. در این حالت، خانه‌های پشت سر را جنوبی می‌گویند.

ساکنان تهران، میتوانند کوه‌های البرز را پیدا کنند که در شمال تهران واقع شده‌اند. ‌دربارهٔ اینکه چه جهت جغرافیایی در نورگیری خانه‌ها و املاک تاثیر دارند هم حرف زیادی وجود دارد. خانه‌های جنوبی به دلیل اینکه نور را از دو طرف دریافت میکنند، نورگیر‌تر و با ارزش‌تر هستند.

ملک مشاع

خرید و فروش املاک مشاع، مسائل حقوقی بسیاری دارد، از این رو باید تحقیقات بسیاری صورت بگیرد.

ممکن است خانه‌ای اجاره کرده یا بخرید؛ اما بخشی از خانه بصورت مشاع در سند تعریف شده باشد. در واقع مشاع به معنای شریک بودن است. یعنی یک ملک از تعداد مالکانی تشکیل شده که با یکدیگر شریک هستند. خرید و فروش املاک مشاع، مسائل حقوقی بسیاری دارد، از این رو باید تحقیقات بسیاری صورت بگیرد.

ملک شش دانگ

بسیاری از املاک، دارای سند رسمی شش دانگ هستند. چنین املاکی از مالکیت تام برای یک نفر برخوردارند. منظور از شش دانگ بودن، این است که یک ملک از شش جهت شمالی، جنوبی،‌ شرق، غرب،‌ بالا و پایین تحت تملک یک شخص باشد.

ملک وقفی

املاک و زمین‌هایی که مالکان آن را وقف کرده و ادارهٔ اوقاف سندی ۹۹ ساله به مالکان جدید میدهد، وقفی هستند. از این رو، قیمت املاکی که دارای سند وقفی هستند، بسیار کمتر است. صاحبان این املاک، اختیار تام در خرید یا فروش ملک ندارند. آن‌ها بعنوان مالکان اعیان یا کنونی شناخته میشوند. بعبارتی بعد از ۹۹ سال، ادارهٔ اوقاف در مورد اجاره یا انتقال ملک به دیگران، تصمیم میگیرد. بعنوان مشاور املاک یکی از وظایف شما این است که وضعیت وقفی بودن زمین یا ملک را به مشتری یادآور شوید. این نکته خصوصا در زمان نوشتن قراردادهایی مانند واگذاری زمین اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

انواع ساختمان از لحاظ کاربری

انواع ساختمان از لحاظ کاربری به چند نوع تجاری، اداری، برج و غیره تقسیم می‌شوند که در ادامه بیشتر دربارهٔ آن‌ها توضیح می‌دهیم.

ملک تجاری
املاک تجاری دارای ورودی و خروجی به خیابان هستند و در آن‌ها خرید و فروش صورت می‌گیرد. داشتن دسترسی به خیابان، برای املاک تجاری بسیار مهم است. البته برخی از املاک تجاری هستند که ورودی آن‌ها با دیگر املاک مشترک است. معمولا مغازه‌هایی که در پاساژ‌ها و مراکز خرید واقع‌ شده‌اند، اینگونه‌اند. همچنین املاک تجاری دارای مجوز نصب تابلو از سوی شهرداری هستند.

ملک اداری
املاک اداری غالبا به صورت آپارتمان هستند و شهرداری به آن‌ها مجوز داده که به عنوان دفتر کار راه‌اندازی شوند. انواع املاک تجاری در داشتن مجوز خرید و فروش با املاک اداری تفاوت دارند. ساختمان‌های مسکونی که در خیابان‌های پرتردد شهر واقع شده‌اند، برای دفاتر اداری بسیار مناسب هستند. واحد مسکونی در صورت داشتن مجوز از سوی شهرداری، امکان فعالیت اداری را هم خواهد داشت.

ملک کلنگی
املاکی که به دلیل فرسودگی و استهلاک قابل سکونت نیستند را کلنگی میگویند. غالبا املاکی که عمر بالای ۳۰ سال دارند، جزو این املاک به حساب می‌آیند. چرا که با بالا رفتن عمر بنا، از کیفیت آن کاسته میشود. به عبارتی ملک، عمر مفید خود را از سر گذرانده است. از این رو، ارزش زمین در معاملات در نظر گرفته شود. آگهی‌های املاک کلنگی و زمین، یکی از پرطرفدارترین آگهی‌ها در دیوار هستند که فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاری به‌شمار می‌روند.

برج
ساختمان‌هایی که دارای چندین طبقه هستند و ارتفاع بالایی دارند را برج می‌گویند. در حقیقت، ساختمان‌هایی که ارتفاع بیشتری از ۲۳ متر دارند، جزو برج‌ها محسوب می‌شوند. مجتمع‌های مسکونی این‌چنینی واحدهای مسکونی زیادی در خود جای داده‌اند که از طریق آسانسور با دیگر طبقات، ارتباط برقرار میکنند. برج‌ها غالبا امکانات ویژه‌ای مانند سونا، ‌جکوزی،‌ آسانسور، باربری و پنت هاوس دارند. همچنین برخی از برج‌های لوکس، دارای سالن‌های ورزشی،‌ آرایشی و مرکز خرید نیز هستند.

آپارتمان
خانه‌های معمولی با آپارتمان‌ها متفاوت هستند. بعبارتی، آپارتمان‌ها ساختمان‌هایی هستند که از ورودی، پارکینگ، آسانسور، حیاط و راه‌پله تشکیل شده‌اند. البته تعداد طبقات آپارتمان‌ها از سه طبقه شروع میشود. کاربری آپارتمان‌ها اداری، مسکونی و تجاری نیز می‌تواند باشد.

سخن آخر درباره انواع ساختمان
صنعت مشاور املاک نیز مانند دیگر صنایع دنیای وسیعی از دانش و اطلاعات را در بر میگیرد. مشاوران املاک و بنگاه‌های معاملات ملکی برای پیشرفت و ارتقای برند خود باید در صدد باشند تا آگاهی کاملی از همهٔ جوانب آن داشته باشند. اطلاع از اصطلاحات ساخت‌وساز‌ها و مسائل حقوقی آن‌ها، یکی از واجب‌ترین وظایف مشاور املاک محسوب می‌شود. باید دانست که اعتبار مشاوران املاک در نزد مردم با آگاهی و اشراف به تمامی مسائل ایجاد می‌شود.

مقایسه ملک ها

مقايسه كردن