بنگاه داران غیر حرفه ای عامل افزایش رکود در بازار

 • ملک مانا توسط ملک مانا
بنگاه داران غیر حرفه ای عامل افزایش رکود در بازار

نقش املاکی ها در بازار مسکن

شغل بنگاه‌داری از جمله مشاغلی است که بنظر میرسد کانونی برای جذب افراد بیکار و بازنشسته شده، در حالی که بسیاری از کارشناسان در این بخش اعتقاد دارند که این شغل هم مانند سایر شغل‌های تخصصی برای آنکه آسیب به بازار مسکن وارد نکند نیاز به مهارت، دانش و استعداد دارد تا با ورود متخصصان به این بخش بتواند بازار مسکن را به مسیر درست تری هدایت کند.

البته بسیاری بنگاه داران هم با نظر کارشناسان همراه هستند و اعتقاد دارند به دلیل عدم تسلط برخی از مشاوران املاک به مسایل حقوقی، وجهه کاری آن‌ها بعضا خدشه دار شده است و مشاوران املاک هم میتوانند با کسب مهارت و دانش جدید این بخش را از رکود خارج کنند و بنگاه داری هم در ایران همانند کشور‌های پیشرفته از جایگاه شغلی بالاتری برخوردار شود.

ضرورت ورود افراد حرفه ای به املاک کشور

بهرام گلستانی عضو اتحادیه املاک استان تهران و کارشناس حوزه مسکن با بیان اینکه باید از افراد حرفه‌ای در حوزه املاک استفاده کنیم، گفت: امیدوار هستیم حوزه املاک با بهره‌گیری از آموزش‌های نوین، نسبت به توسعه شغل بنگاه‌داری و ارائه خدمات تخصصی در حوزه املاک اقدام کند.

آموزش این افراد از طریق روش‌های مختلف آموزشی، باعث میشود که بروز خطا در زمان انعقاد قرارداد‌ها نزدیک به صفر شود. همین امر میتواند زمینه‌ساز خریدی امن در حوزه املاک برای شهروندان باشد. بانک اطلاعات قوی مسکن را در یکی دو سال گذشته جمع آوری شده و با طراحی این سامانه هوشمند تخصصی به سمت یکپارچه کردن اطلاعات در حوزه مسکن برای خریداران حرکت کرده‌ایم.

او با اشاره به اینکه کمتر از ۷ ثانیه اطلاعات تخصصی حوزه مسکن را در اختیار متقاضیان مسکن قرار میدهیم، گفت: با وزارت راه و شهرسازی و معاونت مسکن در حال رایزنی هستیم تا اطلاعات املاک و نرخ‌های تعیین شده در این بازار را در اختیار آن‌ها قرار دهیم.

بر اساس آخرین اطلاعات در سامانه املاک و مستغلات میانگین قیمت در بسیاری از مناطق به گونه‌ای طراحی شده که رنگ سبز نشان دهنده پایین و ارزان بودن نرخ ملک است، رنگ زرد نشان دهنده مناسب بودن قیمت ملک و رنگ قرمز هم نشان دهنده گران بودن نرخ مسکن در آن محدوده است.

مهم ترین ویژگی مشاوران املاک کشور چه باید باشد؟

علیرضا تفرشی، کارشناس دیگر مسکن با بیان اینکه باید در حوزه مسکن مشاوران دارای ویژگی‌های مشخصی داشته باشند، گفت: رغبت، دانش، مهارت و استعداد‌ها از جمله سرفصل‌های ضروری است که افراد شاغل در حرفه املاک باید همواره داشته باشند.

او توضیح داد: صداقت، تحمل استرس و تاب آوری، ابتکارعمل، دارا بودن روحیه رقابتی در انجام امور و رغبت قراردادی ازجمله شاخص‌های مهم مربوط به مشخصه ویژگی‌های افراد شاغل در صنعت املاک است.

تفرشی ادامه داد: در حوزه دانش مقوله‌های مشتری مداری که شاخصه آن تسلط برعلم رفتارشناسی است، قوی بودن در حوزه فروش و بازاریابی، تسلط بر امور حقوقی و قراردادها، کسب اطلاعات عمیق مربوطه و همچنین تسلط بر فناور‌های مرتبط از جمله مهم ترین مصادیق مربوط به دانشی است که مشاوران باید آن را دارا باشند.

او به مهارت‌های لازم برای مشاوران املاک نیز اشاره کرد: شنونده فعال بودن، فن بیان و قدرت کلام، مذاکره کننده موثر، دارای قدرت هماهنگی و سازماندهی و آگاهی اجتماعی نیز از جمله مهارت‌های لازم برای بنگاه‌داران است.

در ادامه به بیان استعداد‌های مشاوران املاک اشاره کرد و گفت:

 • گردآوردند بودن (توانایی جمع آوری اطلاعات)
 • جستجوگری (جستجوی دایم دراین صنعت برای استخراج جدیدترین اتفاقات صورت گرفته)
 • استعداد ارزش گذاری (توان ارزش گذاری برروی املاک)
 • جذابیت (جذابیت کلامی)
 • قدرت راهبردی
 • آینده نگری (قدرت تخمین آینده املاک از جهات مختلف)
 • متمرکز بودن در کار املاک
 • مسئولیت پذیری
 • رقابت جو
 • دارای قدرت تحلیل گری
 • گذشته نگر بودن
 • دارای قدرت سازماندهی از جمله شاخص‌ترین استعداد‌های ضروری برای حضور در صنعت املاک است.

رمز گشایی از رفتار مشتریان بازار ملک

ممکن است بسیاری از بنگاه‌داران در برخورد با مشتر‌های مختلف، سوال‌های متنوعی در ذهن آن‌ها شکل بگیرد.

به عنوان مثال مشاوران املاک در تعامل با مشتریان املاک با افرادی با شاخص‌های مختلفی نظیر جسور، شکاک، آرام، صبور و.. مواجه میشوند و ممکن است تنوع رفتاری افراد این سوال را در ذهن آن‌ها شکل دهد که چرا هر فردی دارای ویژگی منحصربه فرد خود است که پاسخ این سوال در علم رفتارشناسی نهفته است.

زمانی که مشتری در یکی از مدل‌های رفتاری قرار میگیرد، قادر خواهیم بود که متناسب با شرایط شخصیتی او در حوزه فروش رفتار کنیم و این امر با نتایج بسیار مثبتی همراه خواهد بود.

براساس این گزارش در حال حاضر به گفته بسیاری از کارشناسان مسکن و همچنین مسئولان یکی از اصلی‌ترین دلایل افزایش قیمت مسکن ورود بنگاه داران و مشاوران املاک به این بخش است که خود باعث شده این بازار به سمت رکورد هدایت شود، بنابراین میتوانیم با استفاده از افراد متخصص و حرفه‌ای بازار مسکن و شیوه بنگاه دارای نوین این بازار را به سمت رونق هدایت کنیم.

مقایسه ملک ها

مقايسه كردن