11 میلیون تقاضای ملکی در بازار معاملات

  • ملک مانا توسط ملک مانا
11 میلیون تقاضای ملکی در بازار معاملات

تقاضای ملکی در بازار معاملات

تقاضای ملکی در بازار معاملات : به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، خشایار باقرپور در نشست خبر با اشاره به وضعیت بازار مسکن اظهار داشت: 11 میلیون تقاضای تلنبار شده در بخش تولید داریم که باید راندمان فعلی 10 برابر شود تا در 10 سال آینده به نقطه سر به سر در بخش عرضه و تقاضا برسیم. وی با بیان اینکه بخش مسکن جزو اولویت‌های اصلی دولت‌ های یازدهم و دوازدهم نبود، گفت: در ابتدا با مقابله و مخالفت دولت با مسکن مهر مواجه بودیم که البته باید گفته شود که مسکن مهر از طرح‌‌های خوبی بود که در مرحله اجرا به خوبی عملیاتی نشد. دولت مسکن اجتماعی را جزو طرح‌های خود اعلام کرد اما در عمل به جایی نرسید.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی با بیان اینکه مسکن ملی مدل جدید از مسکن مهر است. ادامه داد: دولت در حالی مدعی ساخت مسکن ملی با نرخ هر مترمربع 3 میلیون تومان است. که با واقعیت قیمت‌های روز تطابقی ندارد و با این ارقام می‌توان اسکلت ساختمان را احداث کرد.باقرپور با اشاره به سونامی قیمت مسکن در چند سال گذشته اظهار داشت. افزایش قیمت مسکن عامل بیرونی و درونی در صنعت داشت که عامل بیرونی آن قیمت ارز است. و عوامل درونی که باعث افزایش قیمت مسکن شد، رشد مصالح ساختمانی بود. مصالح ساختمانی تابع تورم است و نرخ ارز هم در قیمت مسکن تاثیر می‌گذارد و قیمت‌ها در بازار مسکن تحت تاثیر این موضوعات بوده و خواهد بود.

وی تاکید کرد: در چند ماه گذشته قیمت‌ها در بازار مسکن کاهش پیدا نکرد بلکه شتاب افزایش قیمت کاهش یافت. مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی درباره رابطه بین میزان معاملات و نرخ گذاری‌ها گفت. در آبان 99 معاملات نسبت به مهر 99 یک دوم کاهش یافت اما نرخ‌ها 1.8 برابر افزایش یافت. در آذر 99 معاملات ما یک چهارم پارسال بود. اما قیمت مسکن متوسط 1.1 درصد کاهش یافت و از 27.2 میلیون تومان در هر متر به متوسط 26.9 میلیون تومان رسید و فقط 1.1 درصد کاهش قیمت داشته‌ایم. باقرپور در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه چرا تعاونی‌ها استقبال چندانی از ورود به پروژه مسکن ملی نداشتند و کار به پیمانکاران سپرده شد، اظهار داشت: اعداد و ارقامی که دولت برای تولید در نظر گرفته بود با واقعیت تطابق نداشت به طور قطع ساخت و ساز با این ارقام منجر به تولید ساختمان‌های باکیفیت نمی‌شود.

مقایسه ملک ها

مقايسه كردن