خانه دار شدن زوج های جوان محال است!

  • ملک مانا توسط ملک مانا
امیدی به خانه‎‌دار شدن زوج‌های جوان نیست

امیدی به خانه‎‌دار شدن زوج‌های جوان نیست

رئیس اتحادیه مشاوران املاک اصفهان گفت: یک زوج کارمند که حقوق آنها حتی به ۱۰ میلیون تومان هم نمیرسد، اگر در سال هیچ هزینه ای نکنند، شاید بیشتر از ۴۰ سال طول بکشد که خانه دار شوند، البته با توجه به اینکه تا ۲۰ سال آینده قیمت مسکن در کشور ثابت نمیماند، پولی که توسط آنها ذخیره و پس انداز شده در پایان سال با تورم از بین میرود.

رسول جهانگیری درباره وضعیت بازار مسکن، اظهار کرد: نوسانات و افزایش قیمت در بازارهای مختلف از جمله خودرو، مسکن و … به دلیل کاهش ارزش پول کشور به خصوص طی دو سال گذشته رقم خورده به نحوی که قیمت ها بصورت تصاعدی افزایش یافته است.

وی تاکید کرد: زمانی که قیمت ها در بازارهای مختلف روز به روز افزایشی است مردم برای جلوگیری از کاهش ارزش پول شان، سرمایه خود را به یکی از بازارها وارد میکنند که یکی از آنها، مسکن است که قیمت های آن بصورت کاذب افزایش یافته است. در حال حاضر هزینه های ساخت و ساز و مصالح ساختمانی همچون فولاد، آهن، سیمان و … افزایش بی رویه داشته است.

وی با اعتقاد بر اینکه اولین دلیل گرانی مسکن کاهش ارزش پول ملی است، گفت: از سوی دیگر امروز عرضه و تقاضای مسکن با هم همخوانی ندارد، درحالیکه قرار بود سالانه حدود یک میلیون مسکن در کشور ساخته شود که در یک دهه گذشته این گونه نشد،همچنین ساخت مسکن مهر در دولت نهم جانمایی درستی نداشت و این طرح در اصل نتوانست از تعداد متقاضیان بازار مسکن کم کند.

خانه های خالی متعلق به افراد متمول است

جهانگیری همچنین با اشاره به وجود تعداد خانه های خالی که آمار رسمی دقیقی از آن وجود ندارد، اظهار کرد: بیشتر این خانه ها سلیقه ای ساخته شده و در اصل بار متقاضیان مسکن را کاهش نمیدهد، چراکه بیشتر خانه های خالی متعلق به افراد متمولی است که سرمایه خود را وارد بازار مسکن کرده اند.

وی با بیان اینکه با افزایش تصاعدی قیمت مسکن، گرانی آن به بازار رهن و اجاره نیز انتقال می یابد، توضیح داد: خانه ای که تا یک سال پیش ارزش ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومانی داشت، امروز ارزشی معادل دو میلیارد تومان دارد، بنابراین صاحب ملک دیگر با این هزینه ها و با قیمت قبلی منزل خود را رهن و اجاره نمیدهند، چراکه هزینه های زندگی وی نیز مشمول تورم شده است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک اصفهان درباره آخرین وضعیت بازار و خرید فروش و مسکن در اصفهان، گفت: درحال حاضر قیمت ها افزایشی و خرید و فروش در رکود به سر میبرد و به نوعی رکود تورمی بر بازار مسکن اصفهان حاکم است.

دیگر آپارتمان کمتر یک میلیارد در اصفهان نداریم

جهانگیری با تاکید بر اینکه دیگر در اصفهان نمیتوانیم آپارتمان کمتر از یک میلیارد تومان برای خرید پیدا کنیم، تصریح کرد: بطور قطع دولت باید با ذائقه مردم ساخت و ساز کند و امروز نیازمند آپارتمان های کمتر از ۱۰۰ متر بین ۵۰ تا ۸۰ متر هستیم، چراکه نظام جمعیتی و خانواده در کشور تغییر کرده و نظام خانواده از چند فرزندی به سمت تک فرزندی و یا زندگی های زوج های دو نفره و حتی مجردی تغییر کرده است.

وی افزود: امروز یک فرد مجرد و یا زوج بدون فرزند خانه دیگر نیاز به خانه چند خوابه ندارند، از سوی دیگر قدرت خرید مسکن با متراژ بالا را ندارند، بنابراین امروز باید به سمت ساخت خانه هایی با متراژ کمتر برویم و یا اینکه در طرحی برخی افراد سرمایه دار اقدام به ساخت مسکن به شرط اجاره کنند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک اصفهان در ادامه درباره سیاست دولت جدید مبنی بر ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال، گفت: اگر امروز استارت ساخت یک میلیون خانه در کشور زده شود، سه سال دیگر ساخت آن به اتمام میشود، بنابراین این گونه طرح ها در عمل زمانبر است.

۸ میلیون خانه برای مستاجران در کشور نیاز داریم

وی با بیان اینکه بنابر برخی آمارها در کشور ۸ میلیون خانه برای مستاجران نیاز داریم، گفت: در اصفهان خانه های خالی بیشتر برای سرمایه گذاری ساخته و نگهداری میشود و آمار مشخصی از تعداد خانه های خالی شهر نداریم.

جهانگیری با اعتقاد بر اینکه در شرایط اقتصادی فعلی یک زوج جوان دیگر توان خرید خانه را ندارند، توضیح داد: از نظر من اگر سیستم های حمایتی همچون پرداخت تسهیلات، حمایت های خانواده زوجین و نباشد یک زوج جوان حتی با پس انداز ۳۰ تا ۴۰ ساله خود دیگر نمیتواند خانه دار شوند.

وی همچنین تاکید کرد: یک زوج کارمند که حقوق آنها حتی به ۱۰ میلیون تومان هم نمیرسد، اگر در سال هیچ هزینه ای نکنند، شاید بیشتر از ۴۰ سال طول بکشد که خانه دار شوند، البته با توجه به اینکه تا ۲۰ سال آینده قیمت مسکن در کشور ثابت نمی ماند و مشمول تورم میشود، پولی که توسط آنها ذخیره و پس انداز میشود در پایان سال با تورم از بین میرود.

مقایسه ملک ها

مقايسه كردن