راهنمای خرید ملک رضوانشهر و پره‌سر

  • ملک مانا توسط ملک مانا
راهنمای خرید ملک رضوانشهر و پره‌سر1

راهنمای املاک رضوانشهر و پره‌سر

شهرستان رضوانشهر یکی از شهرستان‌های استان گیلان به مرکزیت شهر رضوانشهر است. این شهرستان در بین سواحل دریای خزر و رشته کوه‌های تالش قرار دارد و از دو بخش جلگه‌ای و کوهستانی تشکیل شده است. این شهرستان از شمال به دریای خزر و شهرستان طوالش، از غرب به شهرستان خلخال، از جنوب به شهرستان‌های صومعه‌سرا و ماسال و از شرق با شهرستان بندر انزلی همجوار است. آبشار ویسادار، منطقه توریستی دوران و جاده توریستی پونل به خلخال از گردشگاه‌های زیبای این منطقه‌ است. همچنین کارخانه تولید کاغذ به نام شرکت صنایع چوب و کاغذ ایران چوکا نیز در این شهرستان قرار دارد.

یکی دیگر از شهرهای این شهرستان، پَره‌سَر است که در کناره جنوب غربی دریای خزر، در مسیر راه بندر انزلی- تالش یا کریدور شمال- جنوب قرار گرفته است. منطقه گردشگری و ساحلی گیسوم که در شهرستان تالش قرار دارد به شهر پره‌سر و روستاهای اطراف آن بسیار نزدیک است.

املاک مسکونی در این شهرها مانند دیگر شهرهای استان‌های شمالی، به دو دسته کلی، آپارتمان و ویلایی تقسیم می‌شوند. همچنین از آنجا که در مناطق روستایی نیز ویلاسازی انجام شده است، قیمت این مناطق نیز افزایش یافته است.

شهری
خیابان بسیج از مناطق گران در مرکز شهر رضوانشهر و عمدتا مسکونی است. میانگین قیمت نوساز در این خیابان ۱۲ میلیون تومان برای هر متر نوساز است. در سایر مناطق از مرکز شهر رضوانشهر مثل فاز یک، خیابان امام، ۲۲ بهمن، شهید انصاری، گلسار و… میانگین قیمت واحدهای نوساز برای هر متر ۱۱ میلیون تومان است. در مناطقی مثل فاز دو، شهید بهشتی، بیگ‌زاده محله و فاز دو چوکا میانگین قیمت بین ۸.۵ الی ۹ میلیون تومان برای هر متر است.

در شهرک جانبازان از پره‌سر، معامله ملکی کمتر صورت می‌گیرد. با این حال میانگین قیمت خرید حدود ۶ میلیون تومان است. این مبلغ در نواحی مرکزی و شلوغ‌تر پره‌سر مثل شفا رود، سه راه خلخالیان، سه راه دانشگاه، میدان دانش‌آموز قیمت‌ها به حدود ۹ میلیون تومان میرسد.

خرید خانه در رضوانشهر

روستایی
محدوده‌های صفرمحله و سیمبرخاله از محدوده‌های روستایی دیناچال هستند. زمین در داخل روستا برای هر متر حدود ۱ میلیون تومان و قسمت‌هایی که به سال حل نزدیکتر باشد ۲.۵ میلیون تومان است. در این محدوده همچنین ویلاهای مشرف به دریا و نوساز هم بعضا ساخته شده که با قیمت حدود ۴.۵ میلیون تومان به فروش میرسد. بعنوان مثال در یکی از روستاهای توریستی و معروف در این منطقه میتوان به روستای گتگسر یا گتگسرا اشاره کرد که به ساحل گیسوم مشرف است و با قیمت متوسط ۳ میلیون تومان معامله میشود. در منطقه نیروگاه از پره‌سر که منطقه‌ای نیمه‌روستایی است قیمت خرید زمین و ملک ویلایی که بافت غالب این منطقه است حدودا برای هر متر ۳.۵ میلیون تومان است.

رهن و اجاره

در محدوده رضوانشهر در مناطق مرکزی شهر برای املاک با متراژ ۱۰۰ تا ۱۲۰، حدود ۱۵۰ میلیون تومان و برای املاک با متراژ ۷۰ تا ۸۰ متر، حدود ۹۰ میلیون تومان (‌که عموما قابل تبدیل است) برای رهن کامل در نظر گرفته میشود.

در سایر مناطق از رضوانشهر که قیمت خرید ملک کمتر است قیمت رهن کامل هم به تناسب کم میشود. بطوری که در نواحی ارزان‌تر برای متراژ ۱۰۰ تا ۱۲۰ متر حدود ۶۰ میلیون تومان و برای املاک با متراژ ۷۰ تا ۸۰ متر حدود ۵۰ میلیون تومان است.

در محدوده پره‌سر رهن و اجاره به ندرت اتفاق می‌افتد. حتی برای کسانی که از بومیان این محدوده هستند نیز به ندرت اجاره انجام میشود و اگر باشد هم با توافق طرفین بوده و قاعده مشخصی ندارد.

ساحلی و ویلایی

در رضوانشهر اگر ملک ویلایی در نزدیکی محدوده دریا قرار گرفته باشند، زمین با قیمت هر متر ۸ میلیون تومان و بنای نوساز با قیمت هر متر ۶.۵ میلیون تومان معامله می‌شود. در پره‌سر ملک ویلایی نزدیک به محدوده دریا به ترتیب مثل رضوانشهر ۶ میلیون تومان و ۵.۵ میلیون تومان برای املاک نوساز است. در پره‌سر محدوده‌های دورتر از دریا برای زمین ۲ میلیون تمان و برای بنای نوساز هر متر ۴ میلیون تومان است.

در محدوده پره‌سر املاک ویلایی تابع قانون و قواعد روشنی نیست. در محدوده نوکنده که به دریا نزدیک‌تر است قیمت خرید زمین برای هر متر حدود ۸ میلیون تومان است و برای بناهای نوساز برای هر متر ۷ میلیون تومان است. در محدوده‌های دیناچال و سیمبرخاله ممکن است قیمت خرید زمین برای نواحی خیلی نزدیک به دریا به حدود ۱۴ میلیون تومان هم برسد.

مقایسه ملک ها

مقايسه كردن