راهنمای خرید ملک و ویلا در شهرهای شمالی

  • ملک مانا توسط ملک مانا
راهنمای خرید ملک و ویلا در شهرهای شمالی

چگونه در شهرهای شمالی زمین، ویلا و هر نوع ملکی بخریم؟

استان‌های شمالی ایران به صورت سنتی، مهم‌ترین مرکز خرید و فروش ویلا در کشور هستند. در همین حال در سال‌های اخیر برخی از مردم به دلیل آنکه توانایی خرید ویلاهای با متراژ بالا در این استان‌ها را ندارند به سمت خرید آپارتمان گرایش پیدا کرده‌اند؛ اما خرید ملک در این استان‌ها، با خرید و فروش آپارتمان در مناطق دیگر کشور، متفاوت است. برای خرید ملک در شمال کشور باید به نکات مهمی توجه کرد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

نکات کلی
پس از آنکه خرید ویلا و زمین در شمال کشور رونق گرفت، متاسفانه کلاه‌برداری‌های بسیاری رواج یافت. از فروش یک قطعه زمین به چندین نفر تا تفاوت محل واقعی زمین با آنچه در آگهی فروش آمده و… به همین دلیل توصیه میشود پیش از پرداخت هرگونه وجه ابتدا

  • زمین یا ملک مورد معامله را حتما از نزدیک ببینید.
  • از وضعیت تملک زمین یا ملک، اطمینان حاصل کنید.
  • از نوع کاربری زمین مورد معامله مطمئن شوید (در مواردی، زمین مورد معامله تنها کاربرد کشاورزی دارد یا جنگل است)
  • از قیمت محدوده مطلع شوید. (مناطق نزدیک به هم، لزوما یک قیمت ندارند.)
  • در همین حال باید توجه داشت که بازار ملک در استان‌های شمالی بسیار پررونق است و در صورتی که وقت کافی برای خرید بگذارید، حتما میتوانید ملک مورد نظر را با قیمت مناسب پیدا کنید.

نگاهی به آگهی‌های ملکی استان‌های شمالی در فصل‌های تابستان و پاییز امسال نشان میدهد:

  • تعداد آگهی‌های فروش در مناطق مختلف کشور حدودا ۲ برابر آگهی‌های رهن و اجاره است؛ اما در استان‌های شمالی این نسبت بین ۸ تا ۱۰ برابر است.
  • تعداد آگهی‌های مسکونی در نقاط مختلف حدودا ۹ تا ۱۰ برابر آگهی‌های اداری و تجاری است اما در استان‌های شمالی این نسبت بین ۱۵ تا ۲۰ برابر است.
  • در استان‌های شمالی برخلاف دیگر نقاط، املاک بالای ۳۰۰ متر، بیشترین تعداد آگهی را دارند. همه این‌ها نشان میدهد خرید و فروش ویلا در استان‌های شمالی، بسیار رونق دارد و معامله ملکی در این استان‌ها بیش از متوسط استان‌های دیگر است. با این وجود در تمامی نقاط ۳ استان گیلان، مازندران و گلستان، وضعیت یکسان نیست. حالا نگاه جزئی‌تری به این آگهی‌ها می‌اندازیم.
خرید ویلا در شمال
قیمت ویلا در بندر انزلی

گیلان

در فصل پاییز، گران‌ترین آگهی‌های املاک ویلایی استان گیلان در بندر انزلی بوده‌اند که به طور متوسط حدود 10 میلیون تومان در هر متر مربع قیمت داشته‌اند. ارزان‌ترین ویلاها نیز در مناطق صومعه‌سرا، ماسال، گوراب زرمیخ و مرجقل بوده‌اند که کمتر از 9 میلیون تومان در هر متر مربع قیمت داشته‌اند.

اگر به قیمت ویلاها در این استان توجه کنیم، میتوان گفت بصورت کلی، مناطق مرکزی و شرقی استان گیلان که مناطق جنگلی و ساحلی هستند، ویلاهای گران‌تری دارند و مناطق کوهستانی و غربی، ویلاهای ارزان‌تری دارند. متوسط قیمت ویلا در گیلان، حدود 6 میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است.

در آپارتمان‌های استان گیلان نیز تقریبا همین الگو وجود دارد با این تفاوت که مناطق لاهیجان، سیاهکل، دیلمان و رودبنه آپارتمان‌های گران‌تری دارند و مناطق رشت و بندرانزلی در رتبه‌های بعدی هستند و هرچه به سمت شهرهای کوهستانی یا غربی این استان میرویم، قیمت‌ها کمتر میشوند. متوسط قیمت آپارتمان در این استان 17 میلیون تومان است!

راهنمای خرید ملک و ویلا در شهرهای شمالی
قیمت ویلا در مازندران

مازندران

بصورت کلی میتوان گفت ویلاهای استان مازندران از استان گیلان، گران‌تر هستند؛ اما برخلاف تصورها، گران‌ترین ویلاهای این استان در کلاردشت یا رامسر قرار ندارند. مناطق عباس‌آباد، سلمان شهر و کلارآباد، با بیش از ۱۵ میلیون تومان در هر متر مربع، گران‌ترین ویلاهای کل استان‌های شمالی را به خود اختصاص داده‌اند و پس از آنها مناطقی نظیر رامسر، چابکسر، سادات شهر، کتالم و کلاردشت قرار دارند.

در استان مازندران نمی‌توان به صورت منطقه‌ای تفکیک قیمت داشت و گفت شرق یا غرب استان، ویلاهای گران‌تری دارند. همچنین نظمی در قیمت مناطق ساحلی یا جنگلی و کوهستانی دیده نمی‌شود و به عکس، مناطقی که از گذشته دارای ویلاهای گران و ساحل‌های گردشگری بوده‌اند، اکنون هم ویلاهای گران‌تری دارند. متوسط قیمت ویلا در این استان حدود ۶ میلیون تومان است.

در آپارتمان‌های مسکونی نیز باز مناطق عباس‌آباد، سلمان شهر و کلارآباد گران‌تر از دیگر مناطق هستند. نکته جالب توجه این است که چه در املاک ویلایی و چه در آپارتمان، ساری به عنوان مرکز استان مازندران در رتبه بالایی قرار ندارد و از آن سو در همه املاک، منطقه نکا ارزان‌ترین املاک را دارد. متوسط قیمت آپارتمان در استان مازندران حدود ۱۲ میلیون تومان در هر متر است.

ویلا شمال
ویلا شمال

گلستان

در استان گلستان به صورت کلی، مناطقی که در شرق یا ارتفاعات این استان هستند، ویلاهای گران‌تری دارند و در عوض مناطق شرقی که در نزدیکی دریای خزر قرار دارند، ارزان‌تر هستند. در این استان گنبدکاووس، آزادشهر، مینودشت، کلاله، رحیم آباد، گالیکش و… قیمتی حدود 10 میلیون تومان در هر متر مربع دارند و در عوض بندر ترکمن، کردکوی و گمیشان اندکی بیش از ۲ میلیون تومان قیمت دارند. متوسط قیمت ویلا در این استان کمتر از 11 میلیون تومان است.

در آپارتمان‌ها اما وضعیت اندکی متفاوت است و گرگان به عنوان مرکز استان که برخوردارتر از دیگر نقاط این استان است. آپارتمان‌های گران‌تری دارد و متوسط قیمت آنها به بیش از ۱۴ میلیون تومان در هر متر مربع میرسد. با این وجود باز هم شهرهایی مانند بندرترکمن ارزان‌ترین آپارتمان‌ها را دارند. متوسط قیمت آپارتمان در این استان نزدیک ۸ میلیون تومان است.

مقایسه ملک ها

مقايسه كردن