محله غازیان انزلی کجاست؟

 • ملک مانا توسط ملک مانا
محله غازیان انزلی کجاست؟

غازیان انزلی در کجا واقع شده است؟

معرفی کامل و بررسی تاریخچه این بخش از انزلی همه آنچیزی ست که در این مقاله گنجانده شده است. غازیان بندر انزلی در یک قرن گذشته جز مهم‌ترین بخش‌های شمالی استان گیلان و در ناحیه شرقی بندر انزلی بوده است. ما هم در مجموعه ملک مانا به معرفی این منطقه و محله استراتژیکی می پردازیم. پس اگر قصد خرید آپارتمان در انزلی و یا خرید ویلا در انزلی را دارید حتما تا آخر این مقاله با ما باشید.

از گذشته این ناحیه از سمت شرق به رودخانه حسن‌رود (که در شرایط فعلی تا طالب‌آباد درنظرگرفته می‌شود) و از غرب به تالاب انزلی، بندرگاه و از شمال به سواحل دریای خزر محدود می‌شود. همین محدود بودن به سه بخش آبی، غازیان را به شبه جزیره‌ای در دلِ بندر انزلی تبدیل کرده است. حد ارتباطی غازیان و انزلی که بواسطه پل‌ها کاملا مشخص شده ماحصل تدبیر طبیعت بر پهنه این شهر بوده، کانالی که جریان آبی آن متشکل از رودخانه‌های سوسر روگا، پیربازار روگا، راست‌خانه و نهنگ روگا از شرق و رودخانه شنبه بازار روگا از غرب است که در نهایت به دریا می‎ریزد.

روایاتی که در مورد وجه تسمیه برای معنی غازیان وجود دارد متعدد است. از آن میان غازیان به معنای جنگجویان بیش از دیگر معانی محتمل به نظر میرسد. منظور آن عده از مردمانی بوده که به مرزداری و کمک به حفظ آب و خاک در زمان حملات بیگانگان کمک میکرده‌اند. در روایات مردم محلی بیان میشود که منطقه غازیان، ۴۰۰ سال پیش از این و تا زمانی که به محل سکونت تبدیل شود، شبه جزیره سرسبزی بوده که شکارچیان و صیادان در فصل صید و شکار به آنجا میرفته‌اند.

اولین ساکنین غازیان همین مرزدارانی بودند که جمعیت‌شان از چندین خانواده بیش‌تر نمیشد. و جمعی از مردم خلخال در مواقع صید به غازیان رفت‌وآمد داشتند و به مرور در این منطقه ساکن شدند. به خاطر جنگ میان ایران و روسیه تزاری در دوران قاجار و انعقاد معاهده ترکمانچای که به موجب آن بخش هایی از آذربایجان شرقی از ایران جدا شد، بخشی از مردم مهاجرت کرده و از راه دریا وارد غازیان شدند و در همین منطقه هم ساکن شدند.

محله غازیان انزلی کجاست؟

غازیان در دوران پهلوی

بعد از به سلطنت رسیدن رضاشاه پهلوی، امور بندر و اداره گمرک بندر پهلوی گسترش زیادی پیدا کرد. اداره شیلات شمال نیز با ساخت سردخانه‌ای بزرگ و مجهز، انبارهای بزرگ و تاسیسات مربوط به تولید خاویار که از گران‌ترین نوع خاویار جهان به شمار میرفت، بیش از گذشته بر موقعیت مهم و کلیدی خود افزود… ساخت فرودگاه غازیان و پایان کار دو پل متحرک و حیاتی که بین منطقه غازیان و انزلی ارتباط برقرار میکردند. پل بندر انزلی و پل غازیان در بندر انزلی از مهم‌ترین دستاوردهای این دوران تاریخی محسوب میشوند که هنوز هم از نظر سازه و ویژگی‌های ساختاری در کشور منحصر بفردند.

بلوار ساحلی بندر انزلی و بسیاری از ساختمان‌های مدرن دولتی مانند: بانک ملی، ساختمان شهرداری، دادگستری، مرزبانی، هواشناسی همه و همه در دوران پهلوی ساخته شده اند. همین‌طور سالن تئاتر، سینما، پیست موزیک و مدارس دولتی مهم و … از دیگر اقدامات این دوران به شمار میرود.

چگونگی پیوستن انزلی و غازیان به همدیگر

یکی از مهم‌ترین نکاتی که بیشتر افراد غیر بومی برایشان مبهم است، جدا خوانده‌ شدن نام غازیان و انزلی از هم، یا تصور دو شهر مجزا از هم بوده که البته اینطور نیست.

همانطور که در بالا اشاره شد، حد ارتباطی غازیان و انزلی که بواسطه پل‌ انزلی و پل غازیان انزلی کاملا مشخص شده، بنا به ساختار طبیعی و آبراه اصلی تالاب بوده، کانالی که جریان آبی آن متشکل از رودخانه‌های سوسر روگا، پیربازار روگا، راست‌خانه و نهنگ روگا از شرق و رودخانه شنبه‌بازار روگا از غرب است.

روابط خارجی و تاثیر آن بر منطقه غازیان انزلی

افزایش فعالیت‌های تجاری (صادرات و واردات) که از طریق اداره گمرک و شیلات انجام میگرفت، منجر به گسترش و ورود فرهنگ غرب و داد و ستد فرهنگی در منطقه غازیان شده بود. به همین سبب این ناحیه در انتخاب آوازه شهر به دروازه اروپا تاثیر ویژه‌ای داشت. در همین دوران شرکت های تجاری روس فعالیت گسترده‌ای را در منطقه غازیان انزلی شروع کردند. کشتی‌های تجاری روس در گمرک غازیان به تخلیه بار خود می‌پرداختند.

علاوه بر این مهم‌ترین شرکت‌های تجاری مثل شرکت کشتیرانی «قفقاز مرکوری» و شرکت صیادی «لیانازوف» در غازیان قرار داشته‌اند. نفوذ سیاسی و اقتصادی روسیه در منطقه غازیانِ انزلی بسیار زیاد بوده است. بطوری که گفته میشود حتی امتیاز تولید و استفاده از برق فقط منحصر به روس‌ها بوده و مردم انزلی از آن استفاده‌ای نمیکردند.

موقعیت مکانی غازیان امروز و بخش‌های مهم آن

در سال ۱۳۲۰خورشیدی به وسیله احداث کانالی بر روی رودخانه «شال ور» (الان به شالیور خوانده می‌شود)، آب این رودخانه به دریا هدایت شد. پلی نیز بر روی این آبراه تاسیس شد که همان مسیر انزلی به رشت امروز است.

طالب آباد انزلی کجاست؟ محله «طالب آباد» و پل طالب آباد که امروز به علت نزدیکی زیاد به شهر انزلی و منطقه غازیان یکی از مناطق مهم برای خرید و فروش زمین و سرمایه‌گذاری است در همین مسیر قرار گرفته است. این محدوده در ادامه خود به شهرک توریستی «دهکده ساحلی» غازیان منتهی میشود که بدون اغراق یکی از مدرن‌ترین و زیباترین شهرک‌سازی های ایران در نیم قرن گذشته به شمار میرود. دهکده ساحلی کما فی سابق اهمیت خود را حفظ کرده و در نوع خود کم نظیر است.

معرفی شهرک دهکده ساحلی بندر انزلی

خرید ویلا در شهرک دهکده ساحلی بندر انزلی

«شهرک ساحلی قو»، محدوده آن هم با کمی فاصله در حوالی قسمت شمال شرقی فرودگاه غازیان (زمین طیاره) بنا شده بود، تبدیل به یکی از مناطق مهم در بخش غازیان گردید که امروز بیش‌ترین هتل‌ها، اقامتگاه‌ها و مراکز توریستی در انزلی را در خود جای داده است.

معرفی بلوار ساحل قو بندر انزلی

معرفی بلوار اطبا انزلی

در ضلع جنوبی منطقه مقبره «بی بی حوریه» قرار گرفته که گفته میشود امامزاده‌ای با شجره‌نامه معتبر است. یکی از قبرستان های قدیم غازیان در اطراف همین امامزاده واقع است. مدتی اجازه دفن مردگان در این مکان ممنوع شده بود که پس از انقلاب اسلامی مجددا زمین‌های اطراف بقعه جهت خاکسپاری قرار داده شد.

در مرکز غازیان، باغ بزرگی با عمارتی دو طبقه قرار دارد که به «عمارت دریابیگی» مشهور است. این عمارت در وسط باغی پر درخت بنا شده است. خارج از دیوار شمالی این باغ، زمینی وسیع و مسطح قرار دارد که در قدیم محل بازی جوان‌ها بوده است.

در روایات تاریخی از اجرای بندبازی که به زبان محلی لافَند بازی گفته میشود در این مکان نام برده شده است. بندبازان حرفه‌ای به اجرای نمایش در این زمین مسطح می‌پرداخته‌اند و مردم برای تماشا جمع می‌شدند.

مهم‌ترین خیابان‌ها و محله های غازیان بندر انزلی

خیابان های مهم محله غازیان و نام خیابان های بندر انزلی عبارتند از:

مهمترین اماکن غازیان از دیرباز تاکنون

فرودگاه سابق غازیان بندر انزلی

فرودگاه غازیان یکی از استراتژیک‌ترین و مهم‌ترین بخش های غازیان در گذشته بوده که به «زمین طیاره» معروف بود. این فرودگاه در ضلع شمالی مسیر رشت به انزلی از محدوده روبروی بقعه بی بی حوریه تا ساختمان درمانگاه شیر و خورشید سابق و هلال احمر فعلی قرار داشت.

لازم است به این موضوع اشاره کنیم که در ۱۴ دی ماه ۱۲۹۲ و ۴ ژانویه ۱۹۱۴ و در زمان پادشاهی احمد شاه قاجار اولین هواپیما بر فراز آسمان ایران به پرواز درآمد. در آن زمان «کوزمینسکی»، خلبان لهستانی‌الاصل، قطعات مجزای یک هواپیمای «بلریو» را از روسیه و از غازیان بوسیله اتومبیل به تهران برد.

گفتنی است که امروز از فرودگاه غازیان اثری بر جا نمانده است. بعد از انقلاب اسلامی فرودگاه غازیان به خاطر ساخت سازه‌های سیمانی، تاسیس بدون فکر ادارات دولتی و ساخت ترمینال مسافربری اتوبوس‌های بندرانزلی در این محدوده، از بین رفت.

اردوگاه نظامیان لهستانی و هندی

در جنگ جهانی دوم و با ورود سپاه متفقین به ایران و ورود لهستانی ها به رشت، اردوگاه نظامیان لهستانی و هندی در محدوده غازیان و در محدوده موج شکن غازیان و پرسِس نفت ایجاد شد. این نظامیان در حدود سالهای ۱۳۲۴ تا ۱۳۲۷ غازیان را براساس «قطعنامه تهران» ترک کردند. قطعنامه تهران در پایان جنگ جهانی دوم و بین سران ممالک پیروز بر آلمان نازی در تهران بسته شد. لازم به ذکر است بسیاری از مهاجران جنگی لهستان و دیگر کشورها بندرانزلی را ترک نکردند و تا سالیان در این شهر سکونت داشتند. قبرستان لهستانی ها در انزلی امروز بخشی از یادبود این مردم و آن روزهاست.

گمرک انزلی

منتهاالیه شمال غربی غازیان به ورودی ساختمان اداره گمرک بندر انزلی میرسد که از سمت جنوب مسیر باراندازها و انبارهای کشتیرانی است. انبارهای کشتیرانی را در گذشته و به زبان روسی «مُوراگِند» میگفتند. خیابان مذکور در ابتدا به منظور تردد کامیونهای سنگین برای حمل کالاهای تجاری ساخته شده بود که در جنگ جهانی دوم به علت آمد و شد زیاد ماشین های نظامی به «جاده نظامی» شهرت یافته بود.

محله غازیان انزلی کجاست؟

پل غازیان بندر انزلی

سالهای ۱۳۱۴ شروع ساخت پل‌های غازیان و پل متحرک انزلی میباشد. که در سال ۱۳۱۶ به پایان رسید. پل غازیان دارای ۵ دهانه ثابت است که یکی از آنها به صورت متحرک طراحی شده است.این بخش به علت عبور کشتی ها پیش‌بینی شده بود. «پل غازیان یکی از زیباترین سازه‌ها از گذشته تاکنون است.»

محله غازیان انزلی کجاست؟

اولین پمپ بنزین دولتی در غازیان انزلی

اولین پمپ بنزین دولتی که بیش از ۷۰ سال قدمت دارد در غازیان بنا نهاده شد. این پمپ بنزین هنوز به کار خود ادامه میدهد. البته جایگاه مورد نظر دست‌خوش تغییراتی شد. بعد از گذشت سال‌ها این پمپ بنزین که در محدوده پمپ باد و نزدیک سامانسر است مورد بازسازی قرار گرفت.

شیلات و اسکله‌های بارگیری ماهی

شیلات و اسکله مربوط به امور آن در مسیر خط کناره تا بندر آستارا، بندر ترکمن قرار دارد. لنگرگاه لنج های صیادی که در زبان روسی به آن «بارکاس» میگفتند هم در کنار همین اسکله ها در بخش غازیان بوده است. همینطور کارگاه مجهز ساخت خاویار که صادراتی بی‌نظیر از ایران به جهان داشته و از مرغوب‌ترین و گران‌ترین نوعِ خاویار بوده.

تاسیسات تانکرهای نفت

از مهمترین سازه‌ها در غازیان قدیم تاسیسات تانکرهای نفت و بنزین و گازوئیل بود که مواد سوختی ای که از طریق روسیه توسط نفت کش‌ها وارد ایران می‌شدند را در خود جا میداد.

اولین هتل مدرن اقامتی غازیان

این هتل توسط «کنستانتین» صاحب یونانی گراند هتل و در ابتدای خیابان شاهپور قدیم (خیابان طالقانی) و درست مقابل ورودی اداره گمرک احداث شد. این اقامتگاه محلی برای اسکان مسافرین و توریست داخلی و خارجی بوده که همچنان با گذشت سال‌های بسیار ساختاری از آن هرچند نیمه مخروبه بر جا مانده است. امیدوارم تا اینجا از تاریخچه محله غازیان انزلی نهایت بهره را برده باشید.

جهت اطلاعات بیشتر و خرید ویلا، آپارتمان یا زمین در این منطقه میتوانید با کارشناسان ملک مانا در تماس باشید.

محلات معروف در غازیان بندر انزلی

 • شهرک دهکده ساحلی
 • شایلو (انتهای خیابان معلم، محدوده شهرک‌های اداره بندر)
 • سوسر (محدوده جنوبی میدان مالا، پشت خیابان‌های تختی تا پشت هنرستان خدادی انزلی)
 • شالیور (محدوده جنوبی بی بی حوریه تا روبروی دهکده ساحلی بندر انزلی)
 • آذربایجان (از ابتدای امامزاده تا مسیر شمالی به سمت بلوار اطبا)
 • امامزاده (در مجاورت مسجد بزرگ امامزاده صالح غازیان، خیابان طالقانی)
 • سنایی (محدوده ابتدایی خیابان طالقانی، روبروی آتش نشانی)
 • جزیره طالقانی (بخش جنوبی غازیان که از خیابان سنایی هم ورودی دارد)
 • نخل (محدوده بلوار نجفی)
 • آلوچه‌چی(محدوده خیابان ساحل قو)
 • معلم (محدوده کوچه‌های اول تا سیزدهم)
 • بلوار نماز یا بلوار انتظام
 • دریادلان (محدوده ساحل قو تا معلم)
 • پیش ساخته (در شمال خیابان ساحل قو)
 • محله شریعتی ساحل قو
 • محله گلستان (محدوده خیابان ساحل قو)
 • کرد محله (بخش شمالی و به نوعا ابتدای خیابان طالقانی از غرب، روبروی شیلات انزلی)
 • مترو پل (در بخش شمالی طالقانی و در پایان محدوده کردمحله)
 • بایندر، کوچه سیامک
 • رمضانی (حد فاصل انتهای خیابان بایندر تا خیابان آذربایجان)
 • پمپ باد (محدوده خیابان طالقانی)
 • کاج بندر (در بخش شمالی دروازه ماه و ورودی بندر انزلی)
 • نامجو (محدوده بازار گیلار)
 • نخستین (محدوده بازار گیلار)
 • سامانسر (محدوده میدان گاز بندر انزلی تا پمپ بنزین قدیمی که در مقاله به آن اشاره شد)
 • بلوار اطبا (از اداره بندر تا محدوده ساحل قو)

بخش‌ها و روستاهای این ناحیه

محله غازیان انزلی مملو از ویلاهای خوش ساخت و خانه های ویلایی بزرگ و لوکس و زمین های مسکونی می باشد. لذا برای املاک انزلی غازیان می توانید این بخش ها را مورد بررسی قرار دهید.

 • تربگوده (آغاز مسیر از محدوده بازارگیلار)
 • شانگهای پرده (محدوده تربگوده تا پل طالب آباد بندر انزلی)
 • حسن‌رود انزلی
 • طالب آباد انزلی
 • گلشن

اماکن مذهبی مهم در غازیان

 • امامزاده صالح غازیان
 • آرامگاه سید محمد نجفی در سامانسر
 • آرامگاه بی‌بی حوریه در محدوده میدان قو یا میدان بی‌بی حوریه

مهم‌ترین مناطق غازیان برای خرید آپارتمان

برای خرید خانه در انزلی و علی الخصوص منطقه غازیان می توانید مناطق زیر را مورد بررسی قرار دهید:

 • بلوار ساحل قو
 • بلوار معلم
 • محدوده میدان گاز
 • بلوار نجفی
 • بلوار اطبا
 • بلوار پیشوایی
 • خیابان رمضانی
 • خیابان شریعتی
 • خیابان کلاهدوز
 • بلوار اخترکاویان

در پایان امیدوارم توانسته باشیم اطلاعات کامل و جامعی در خصوص این محله زیبای شهر انزلی به شما دوست عزیز منتقل کرده باشیم. همچنین اگر قصد هر گونه معامله در محله غازیان انزلی یا خرید زمین در انزلی یا هر نوع ملک دیگری در مناطق دیگر شهر را دارید میتوانید از مشاوره رایگان کارشناسان ما بصورت کاملا رایگان استفاده نمایید.

بلوار نجفی غازیان بندر انزلی کجاست؟

بلوار معلم غازیان بندر انزلی کجاست؟

بلوار ساحل قو بندر انزلی کجاست؟

بیشترین سوالات شما در خصوص محله غازیان انزلی

 • پل غازیان انزلی در چه سالی ساخته شد؟ ساخت پل غازیان، اولین پل متحرک ایران از سال ۱۳۱۴ تا ۱۳۱۶ به طول انجامید.
 • آیا انزلی و غازیان دو شهر مجزا هستند؟ خیر. در حال حاضر غازیان نیز جزئی از شهرستان بندر انزلی محسوب میشود.
 • معنای لغوی کلمه “غازیان” چیست؟ به احتمال زیاد “غازیان” به معنی جنگجویان است. درواقع اشاره به مردمانی دارد که در زمان حمله بیگانگان مرزداری نموده و به حفظ آی و خاک میهنمان کمک نموده اند.
 • خرید آپارتمان در غازیان انزلی در کدام محلات امکان پذیر است؟ محلاتی از غازیان که میتوان آن در آن آپارتمان خریداری نمود عبارتند از : ساحل قو، خیابان معلم، میدان گاز، بلوار آیت الله نجفی، بلوار اطبا، بلوار آیت الله پیشوایی، خیابان رمضانی، بلوار اخترکاویان، خیابان شریعتی، خیابان کلاهدوز و …

ملک مانا همراه و یاور همیشگی شما

مقایسه ملک ها

مقايسه كردن