معنی فلت در ساختمان

  • ملک مانا توسط ملک مانا
d676b28dd62decd60a6beecad5679e3f

معنی فلت در ساختمان

ویلا فلت : فلت (flat) به معنای همسطح، صاف و هموار و در واقع سطحی که با هیچ نقطه ای از خودش اختلاف سطح ندارد، میباشد. ویلا فلت یا ویلا همکف در معماری و طراحی به ساختمانی گفته میشود که تنها یک طبقه و یک سقف دارد. یعنی هیچ سقف مشترکی با بخشی دیگر ندارد و خود نیز سقف مشترک نیست. امروزه شاید اکثرا کلمه همکف را شنیده باشیم. در واقع ویلاهایی که با اختلاف سطح حداقل یک متر از زمین ساخته می‌شوند.

به طور کلی بدون اختلاف سطح گذر هستند، خانه همکف و یا فلت می‌گویند. همچنین منظور از طبقه همکف قسمتی از ساختمان ویلا است. که فاصله آن از سطح گذر حداکثر 1/20 متر و یا ارتفاع سقف آن از گذر بیش تر از عدد گفته شده باشد. ویلا فلت نیز سازه ای است همکف با متراژ حداقل 80 متر. حداقل دارای 2 اتاق خواب و سایر بخش‌ها یعنی سالن نشیمن. سرویس بهداشتی، حمام، آشپزخانه، گاراژ، انباری، و غیره است.

مزایای ویلا فلت

• هزینه‌های ساخت و ساز کمتر و سهولت اجرای ویلای فلت با توجه به اینکه ساختمان و ویلای شما در این حالت تنها دارای یک طبقه میباشد. در نتیجه شما هزینه کمتری را صرف مواد و مصالح، دستمزد کارگر و غیره خواهید کرد. و همچنین مدت زمان اجرای نهایی کار به مراتب کمتر خواهد بود.
• رفت و آمد و حمل وسایل حمل و نقل و رفت و آمد برای افراد مسن بسیار راحت تر و کم درد سر میباشد.
• هزینه‌های کمتر سرمایشی در طبقه همکف هزینه‌هایی که بابت سرد سازی محیط میشود. از جمله مصرف برق و غیره در فصول گرم سال بسیار کاهش مییابد.
• بهره مندی راحت از فضای بیرون (دسترسی آسان به محوطه) طبقه پایین به فضای بیرون مثل حیاط دسترسی بهتری دارد. خصوصا اگر حیوان خانگی داشته باشید، می‌توانید با استفاده از فضای بیرون، راحت‌تر نگهداری کنید.

معایب ویلا فلت

• جدا نبودن فضاهای خصوصی مثل اتاق خواب از فضاهای عمومی‌مثل نشیمن
• سرو صدا و آلودگی صوتی در فضاهای خصوصی مثل اتاق خواب به علت قرار داشتن فضاهای عمومی ‌و خصوصی در کنار هم (در یک طبقه) برای فضای‌های خصوصی مثل اتاق خواب مزاحمت و سروصدا ایجاد میشود.
• محروم بودن از چشم انداز زیبای طبقات بالایی
• محدود بودن فضا برای خانواده‌هایی با جمعیت زیاد

دلایل استقبال از ویلاهای دوبلکس و تریبلکس

همین دلیل باعث شد که استقبال مردم از ویلاهای دوبلکس و تریبلکس بیشتر شده و ساخت ویلای فلت از رونق بیفتد. با توجه به شرایط اقتصادی و قدرت خرید عمومی‌مردم، استقبال نسبتا خوبی از ویلا فلت می‌شود. اما بطور کلی ویلا فلت اکثرا شامل ویلاهایی است که قدمت بیش‌تری نسبت به دیگر سبک‌های ویلا دارند. در واقع بیشتر سازه‌های قدیمی‌ ویلا و نیاز به بازسازی را شامل می‌شوند. چرا که در حال حاظر با افزایش قیمت زمین دیگر مقرون به صرفه نیست که از این مدل ویلاها برای فروش احداث گردد. بیشتر سازندگان از چند سال قبل به سوی ویلا دوبلکس روی آورده اند.

 

مقایسه ملک ها

مقايسه كردن
جستجو