کمبود 4 میلیون واحدی خانه در کشور

  • ملک مانا توسط ملک مانا
کسری ۴ میلیون واحد مسکونی در کشور

کسری ۴ میلیون واحد مسکونی در کشور

عضو انجمن مهندسان مشاور با بیان اینکه در بازار مسکن با کسری چهار میلیون واحد مسکونی مواجه هستیم، گفت: بسیاری از مردم، دیگر توان ورود به بازار مسکن را ندارند. به‌طوریکه در تهران یک خانواده با سطح درآمدی متوسط باید بدون در نظر گرفتن تورم سال‌های آتی در حدود 30 سال درآمدهای خود را پس انداز کند تا موفق به خرید مسکن شود. اصغر مخلوقی اظهار داشت: یکی از مشکلات کشور در چهار دهه گذشته تامین مسکن قشر متوسط رو به پایین بوده است هر چند که طرح‌های مسکن حمایتی در طول چهار دهه به اجرا رسید اما هنوز بازار مسکن به تعادل نرسیده است.

عضو انجمن مهندسان مشاور با اشاره به وضعیت ساخت و ساز مسکن در طول هشت سال گذشته اظهار داشت: در سال 92 میزان ساخت مسکن چیزی حدود 800 هزار واحد مسکونی در سال بوده که این عدد تا خردادماه سال جاری به 300 هزار واحد کاهش پیدا کرده است و دولت سیزدهم باید این عقب‌ماندگی را جبران کند.

مخلوقی با تاکید بر اینکه مهمترین موضوع در ساخت 4 میلیون واحد مسکونی بحث تامین منابع مالی و تامین زمین است ادامه داد: دولت اراضی بسیار زیادی دارد که با شناسایی آن میتواند اراضی مورد نیاز برای تولید 4 میلیون واحد مسکونی را در اختیار سازندگان قرار دهد اما در حال حاضر یکی از مشکلات شناسایی اراضی متعلق به دولت است.

وی افزود: باید توجه داشته باشیم که یکی از مهمترین ایرادات مسکن مهر ساخت و ساز بر روی اراضی فاقد زیرساخت بوده است که پس از گذشت 12 سال هنوز برخی از واحدهای مسکن مهر انشعابات مورد نیاز را ندارند.

عضو انجمن مهندسان مشاور درباره اهمیت تامین منابع مالی اظهار داشت: از آنجایی که قیمت مسکن در طول چند سال گذشته 10 برابر شده است میزان تسهیلات هم باید تا همین حدود افزایش یابد اما در این حوزه هم شاهد عقب‌ ماندگی‌هایی هستیم اما طبق قانون تسهیلات بانکی در بخش ساختمان که در حال حاضر کمتر از 5% است به 20% افزایش یافته است.

مخلوقی گفت: معتقدم با تعدیل بخشی از شرایط ثبت نام در مسکن حمایتی میتوان از پتانسیل آورده متقاضیان استفاده کرد. در حال حاضر افرادی که سابقه یک بار استفاده از تسهیلات دولتی در بخش مسکن را دارند دیگر نمی‌توانند متقاضی مسکن حمایتی باشند که معتقدم باید این محدودیت برداشته شود تا از پتانسیل مالی این خانوار استفاده شود.

وی با اشاره به افزایش جهشی قیمت عوارض شهرداری برای ساخت هر متر مربع مسکن گفت: بخش دیگری از مشکلات حوزه ساختمان سازی که باعث افزایش قیمت تمام شده می‌شود، بحث عوارض است که در حال حاضر در برخی از مناطق تهران عوارض شهرداری تا هشت میلیون تومان هم رسیده است و افزایش 60% نسبت به نرخ عوارض سال 99 دارد.

وی گفت: علاوه بر این در سال‌های گذشته ظرفیت‌سازی بسیار موثری در صنعت سیمان انجام شده است و اکنون به میزان 88 میلیون تن ظرفیت تولید در این عرصه وجود دارد که با وجود شرایط سخت تحریم ها، کمبود قطعات یدکی برای خطوط تولید و برخی واحدها و سایر مشکلات، اکنون 70% ظرفیت این صنعت فعال است. بر این اساس برای مثال فوق با توجه به متوسط مصرف ۲۰۰ کیلوگرم سیمان در هر مترمربع، نیاز سیمان برای چنین طرحی در حدود 20 میلیون تن در سال است که کاملا در زیر مجموعه ظرفیتی کشور قرار دارد که نظارت دقیق دولت در این حوزه منجر به تضمین اختصاص این ظرفیت عظیم به طرح ملی مسکن خواهد شد.

مخلوقی تاکید کرد:‌ تورم حاصل از ساخت مسکن به دلیل خلق پول توسط بانک مرکزی و یا استقراض از بانک مرکزی برای ارائه تسهیلات به این حوزه است که اگر به این سمت برویم باز هم شاهد افزایش نرخ تورم خواهیم بود اما دولت میتواند از افزایش فروش نفت یا درآمدهای اخذ مالیات از خانه‌های خالی و یا از درآمدهای فروش متری ساختمان از طریق بازار سرمایه اقدام کند و رد این صورت نرخ تورم هم کنترل میشود.

عضو انجمن مهندسان مشاور افزود: افزایش قیمت ناشی از عدم تناسب بین عرضه و تقاضا، فشار بی‌سابقه‌ای را بر متقاضیان واقعی مسکن وارد کرده است. این فشارها بگونه ای است که بسیاری از مردم، دیگر توان ورود به بازار مسکن را ندارند. بطور مثال در شهر تهران یک خانواده با سطح درآمدی متوسط باید بدون در نظر گرفتن تورم سال های آتی در حدود 30 سال درآمدهای خود را پس انداز کند تا موفق به خرید مسکن شود.

مقایسه ملک ها

مقايسه كردن